The Lady of Shalott

Shalott'un Leydisi (1888)

İngiliz ressam John William Waterhouse’un 1888 tarihli ünlü eseri The Lady of Shalott tablosundan biraz bahsetmek isterim. Bu meşhur tablo, Victoria Devri şairlerinden Alfred Tennyson’ın şiirinden esinlenerek yapılmış bir eserdir. Aslında bu şiirden yola çıkılarak birden fazla kişi tarafından şiir konusu resmedilmiştir ve hatta John William Waterhouse şiirden üç bölümü çizmiştir. Ancak The Lady of Shalott dendiğinde akla yine de kayıkta yol alan Elaine gelir.

Shalott Leydisi Elaine, adada bulunan tek kulede hapis hayatı yaşamaktadır. Shalott adası, Kral Arthur’un sarayının da bulunduğu Camelot şehrine akan bir nehrin ortasında bulunmaktadır. Elaine kulede dokuma yaparak günlerini geçirmektedir ve lanetlendiği için dışarı bakması yasaktır, baktığında öleceğini bilmektedir. Bu sebeple odasında bulunan bir ayna yardımı ile dışarıda olup biteni izleyebilmektedir.

Gölgeler Hemen Hemen Mide Bulandırıcı Dedi Leydi Shalott (1916)
Gölgeler Hemen Hemen Mide Bulandırıcı Dedi Leydi Shalott (1916)

Bir gün kulenin yakınlarından şarkı söyleyerek geçen bir atlıyı aynasından görür. Bu atlı Kral Arthur’un Yuvarlak Masa Şövalyelerinden Lancelot’tur. Pencereye koşup dışarı bakar ancak aynanın çatladığını görür ve lanetini hatırlar. Bunun üzerine kuleden kaçarak bir kayığa biner. Amacı nehirde yol alarak Camelot’a varmak ve Lancelot’a ulaşmaktır. Ancak lanetinin etkisiyle şehre varamadan kayıkta ölür.

Shalott'un Leydisi (1888)
Shalott’un Leydisi (1888)

Eserde Waterhouse, Leydinin henüz ölmeden önceki halini resmetmiştir. Yüzündeki ifade hayatının sonunun yanaştığını anladığının ifadesidir. Eserde bazı semboller vardır. Kayığın önünde yer alan 3 mumdan 2 tanesi sönmüştür. Bu Leydinin hem yolculuğunun hem de hayatının sonuna geldiğinin işaretidir. Kayığın üzerinde bir örtü vardır, bu örtü Elaine’in kulede yaptığı dokumalardan birisidir. Örtünün üzerindeki desenler Leydinin aynasından gördüğü Lancelot ve diğer şövalyelerin geçişini içeren sahnelerdir. Elinde tuttuğu zincir, kulede hapis hayatı yaşamasına sebep olan laneti temsil eder. Resmin esinlenildiği şiirdeki ayna, en başta belirttiğim gibi Leydinin dışarısı ile tek bağıdır. Bu da Victoria Devri kadınlarının dışarısı ile tek bağının erkek kardeşleri ve babası olduğunu temsil eder.

Bir cevap yazın