Giorgio Armani – Armani Code

Blog sloganını belirlerken sadece teknolojiyle ilgili değil hemen her konuda bir şeyler yazarım diyerek başına “hayat” kelimesini de ekledim. Bu yazı da bunun ilk örneği olsun diyerek, eskiden beri ara ara kullandığım parfümlerden biri olan Armani Code üzerine biraz yazmak istedim.

Armani deyince akla Acqua di Gio ve Code isimleri gelir. İkisi de çok popüler ve kullanımı yaygın kokular. Armani Code ilk çıktığında Black Code ismiyle piyasadaydı. Hatta bazen ben de Black Code diyorum. Ancak daha sonra Code ismiyle yoluna devam eder. Parfüm sevilir ve hatta 2006 yılında FIFI tarafından yılın en iyi lüks parfümü ödülüne layık görülür.

Armani Code üst notalarında sizi bergamot ve limon karşılar. İlk karşılaşmanız turunçgil yoğunluklu bir koku izlenimi verebilir ve kremsidir. Orta notalarda yıldız anason, zeytin çiçeği ve guaiac ağacı ile devam eder. Alt notalarda ise deri, tütün ve tonka fasulyesi bulunur. Tonka fasülyesinin genelde parfümlerdeki karakteristiği vanilya ve acı badem esintileri vermesidir. Code kullandığınızda da bunu hissedersiniz. Code alt sınıflarında deri olması sebebiyle kokuyu deri sınıfına sokabilirsiniz ama biraz zaman geçince aromatik dersiniz. Ağır bir koku değildir ancak hafif de değildir.

Armani Code, EDT (Eau de toilette) formundadır ve bunu da göz önünde bulundurarak kalıcılığı orta diyebilirim. Yaz için belki farklı parfüm düşünebilirsiniz. Kış için ise Armani Code güzel bir seçim olabilir. Bazen farklı parfümlere geçiş yapsam da Armani Code sevdiğim parfümler listesinde kendisine yer bulmakta zorlanmaz.

Bir cevap yazın